Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου, στις 23:05 μ.μ.
από το ΡΙΚ1 και το Δορυφορικό Πρόγραμμα με θέμα
«Κλιματική Αλλαγή: Αποφυγή μη ανατρέψιμων καταστάσεων»

Η εκπομπή θα προβληθεί σε επανάληψη την Κυριακή, 11 Οκτωβρίου στις 11:30 π.μ. από το ΡΙΚ 1,
και τη Δευτέρα, 12 Οκτωβρίου στις 18:30 μ.μ. το απόγευμα από το ΡΙΚ 2

Η εκπομπή θα μεταδίδεται μέσω live streaming από τη σελίδα του ΡΙΚ

Χορηγός της εκπομπής η φαρμακοβιομηχανία Medochemie

The Cyprus Institute (CyI) and the Cyprus Broadcasting Corporation (CyBC) are launching a TV series of discussions on issues that concern the scientific community and society at large. Please note that the TV show “Science and Society” («Επιστήμη και Κοινωνία») will involve Greek speakers and will be conducted exclusively in Greek, as they are aimed for the general public. Distinguished scientists and academics will try to analyse current issues through selected presentations and research findings, while giving comprehensive answers to important questions, in simple and understandable language. The discussions are moderated by Professor Costas N. Papanicolas and Natasa Kafkalia.

-------------------------------------------------

Το Ινστιτούτο Κύπρου σε συνεργασία με το ΡΙΚ παρουσιάζουν την τηλεοπτική εκπομπή «Επιστήμη και Κοινωνία». Στόχος η ανάλυση καίριων και επίκαιρων ζητημάτων, μέσα από επιστημονική προσέγγιση, έρευνες, συμπεράσματα και εισηγήσεις.  Διακεκριμένοι επιστήμονες από την Κύπρο, την Ελλάδα και την ελληνόφωνη διασπορά, θα επιχειρούν κάθε φορά να δώσουν εμπεριστατωμένες απαντήσεις με απλή και κατανοητή γλώσσα. Την εκπομπή συντονίζει ο καθηγητής, Κώστας Ν. Παπανικόλας, ενώ το ρόλο της παρουσιάστριας αναλαμβάνει η Νατάσα Καυκαλιά.

Μέρες πρώτης προβολής:

Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου 2020
Παρασκευή, 23 Οκτωβρίου 2020
Παρασκευή, 6 Νοεμβρίου 2020
Παρασκευή, 20 Νοεμβρίου 2020
Παρασκευή, 4 Δεκεμβρίου 2020

Παρακολουθείστε εδώ την προηγούμενη εκπομπή:

Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου 2020

-------------------------------------------------

Δεύτερη Εκπομπή: «Κλιματική Αλλαγή: Αποφυγή μη ανατρέψιμων καταστάσεων»

Στο επίκεντρο της δεύτερης εκπομπής θα βρεθεί η ραγδαία εξέλιξη των φαινομένων της Κλιματικής Αλλαγής, με απότοκο φαινόμενα όπως τις καταστροφικές πυρκαγιές σε ολόκληρο τον πλανήτη, την επιμήκυνση των περιόδων ξηρασίας ή τη δραματική μείωση της βροχόπτωσης. Ποιες παγκόσμιες προσπάθειες γίνονται για αναχαίτιση της πιθανολογούμενης επερχόμενης καταστροφής πλανητικών διαστάσεων; Ποιες πρωτοβουλίες λαμβάνουν Κύπρος και Ελλάδα για μετριασμό των επιπτώσεων της Κλιματικής Αλλαγής στην περιοχή της Ανατολικής Μεσογείου και Μέσης Ανατολής;

Φιλοξενούμενοι στην εκπομπή οι Πάνος Χατζηνικολάου, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Ινστιτούτο Κύπρου, και Κώστας Καρτάλης, Καθηγητής και Διευθυντής του Τομέα Φυσικής και Περιβάλλοντος στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Στην εκπομπή θα προβληθεί επίσης αποκαλυπτική-αποκλειστική συνέντευξη του πρώην Γάλλου Πρωθυπουργού Laurent Fabius, Προέδρου του Συνταγματικού Συμβουλίου της Γαλλίας, σχετικά με την εφαρμογή της Συμφωνίας του Παρισιού για την Κλιματική Αλλαγή, της οποίας υπήρξε αρχιτέκτονας.

-------------------------------------------------

Τρίτη Εκπομπή: «Κλιματική Αλλαγή: Αποφυγή μη ανατρέψιμων καταστάσεων» (Μέρος Β')

Η τρίτη εκπομπή θα αποτελέσει συνέχεια της δεύτερης. Θα ασχοληθεί επίσης με το φλέγον φαινόμενο της Κλιματικής Αλλαγής, τις συνέπειες, αλλά και τους τρόπους αντιμετώπισής της που προτείνουν οι επιστήμονες.

Το κοινό ενθαρρύνεται να αποστέλλει τις δικές του ερωτήσεις και σχόλια αναφορικά με το θέμα της εκπομπής στην ηλεκτρονική διεύθυνσή epistimi&This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ή στη σελίδα στο Facebook @EpistimiKaiKoinonia. Τα σχόλια και ερωτήσεις του κοινού θα ληφθούν υπόψη στη διαμόρφωση του διαλόγου και θα καθορίσουν τη συζήτηση στην εκπομπή.

• Date: Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου, στις 23:05 το βράδυ από το ΡΙΚ1
  • Speaker: Το θέμα: «Κλιματική Αλλαγή: Αποφυγή μη ανατρέψιμων καταστάσεων»