friends of cyi         CyI logo

Ο Πρόεδρος του Συνδέσμου, Δρ Πέτρος Μ. Καρεκλάς, και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Συνδέσμου Φίλων Ινστιτούτου Κύπρου, σας προσκαλούν να τιμήσετε με την παρουσία σας την ανοικτή συζήτηση με θέμα,

«ΤΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ»

Κύριος εισηγητής: ο Έντιμος Υπουργός
Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας,
κ. Γεώργιος Παπαναστασίου

Τετάρτη, 1η Νοεμβρίου 2023     |      5.30 μ.μ.     |     Fresnel Auditorium, The Cyprus Institute

Π.Α. μέχρι Παρασκευή, 27 Οκτωβρίου 2023

Μπορείτε να παρακολουθήσετε διαδικτυακά τη συζήτηση: YouTube channelFacebook channel

• Σύντομο καλωσόρισμα από τον Πρόεδρο του Συνδέσμου, Δρ Πέτρο Μ. Καρεκλά.
  • Σύντομη παρέμβαση από τον Πρόεδρο του Ινστιτούτου Κύπρου, καθ. Σταύρο Μαλά, για τον ρόλο του ΙΚυ στο ενεργειακό γίγνεσθαι στον τόπο μας.
  • Κύρια εισήγηση του Έντιμου Υπουργού Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας, κ. Γεώργιου Παπαναστασίου, για το θέμα της εκδήλωσης και τη σχετική κυβερνητική πολιτική.
  • Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης με ερωτήσεις και από το κοινό.
Συντονιστής:
Καθ. Κώστας Παπανικόλας, Ομότιμος Πρόεδρος, Διευθυντής Τμήματος Ενέργειας Ερευνητικού Κέντρου Ενέργειας, Περιβάλλοντος και Υδάτινων Πόρων (EEWRC), Ινστιτούτο Κύπρου.

Συμμετέχουν:
- κ. Γιώργος Παπαναστασίου, Υπουργός Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας
- Δρ Κυριάκος Χατζηγιάννης, Πρόεδρος Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού
- Καθ. Θεόδωρος Ζαχαριάδης, Ινστιτούτο Κύπρου.

Θα ακολουθήσει μικρή δεξίωση

This event contributes to the following United Nations Sustainable Development Goals:

sdg7     sdg13

The lecture will be in Greek and the live stream is open to the public.
Live streaming of the lecture will be available on The Cyprus Institute’s YouTube Channel and Facebook Channel.
Images and/or recordings of our open public events may be used by The Cyprus Institute for dissemination purposes including print and digital media such as websites, press-releases, social media, and live streaming.

View all CyI events.

• Date: Τετάρτη, 1η Νοεμβρίου 2023